W 1950 r. – po wydzieleniu z Uniwersytetu Łódzkiego Wydziałów: Lekarskiego i Farmaceutycznego została utworzona nowa uczelnia – Akademia Medyczna. Na początku roku akademickiego 1950/1951 powstał Zakład Biologii Akademii Medycznej w lokalu przy ul. Nowotki 101 w Łodzi. Kierownikiem Zakładu został zast. prof. dr Julian Żukowski. Po Jego śmierci (1951) kuratorem Zakładu został prof. dr Artur Ber, a w roku 1953 – prof. dr med. Tadeusz Wasilewski. W okresie wrzesień 1954 – maj 1955 Zakładem kierowała zast. prof. dr med., mgr fil. Alicja Horak, a od 1 listopada 1955 kierownikiem został zast. prof. dr med. k. n. med. Rościsław Kadłubowski (w 1972 r. tytuł profesora nadzwyczajnego, w 1980 r. tytuł profesora zwyczajnego nauk medycznych; kierował Zakładem do roku 1991 r. – przejście na emeryturę).
W roku akademickim 1954/55 przeniesiono Zakład do lokalu przy Al. Kościuszki 85 (I piętro), w roku 1960 przyznano Zakładowi pomieszczenia na II piętrze, zwiększając powierzchnię użytkową do 850 m2.
W roku akademickim 1955/56 nastąpiła reorganizacja pracy dydaktycznej Zakładu, wprowadzono treści z biologii o znaczeniu lekarskim, dane z parazytologii lekarskiej i botaniki lekarskiej. Zakres wiedzy oraz sposób realizacji programu znalazły w dużym stopniu odbicie w programie zaleconym później przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej oraz w wytycznych reformy studiów na Wydziałach Lekarskich Akademii Medycznych w Polsce. Pracownicy Zakładu prowadzili wykłady i zajęcia praktyczne z Biologii Lekarskiej dla słuchaczy Wydziału Lekarskiego i Oddziału Stomatologicznego AM oraz Fakultetu Medycznego WAM w Łodzi, a w latach 1953/54 i 1960/61 – 1962/63 także zajęcia z parazytologii dla słuchaczy Wydziału Farmaceutycznego AM.
30 listopada 1957 r. Senat Akademii Medycznej podjął uchwałę o ustanowieniu Katedry i Zakładu Biologii i Parazytologii Lekarskiej w Łodzi (Zarządzenie Ministra Dz. Urzędowy MZiOS z 6.XI.1963 r., nr 19, poz. 114).
1 lutego 1973 r., decyzją MZiOS, powołano w AM Instytut Biologiczno-Morfologiczny, w skład którego weszły poza Zakładem Biologii i Parazytologii Lekarskiej, Zakład Anatomii Prawidłowej oraz Zakład Histologii i Embriologii (dyrektor Instytutu doc. dr hab. med. Bogusław Gołąb, zastępca – doc. dr hab. n. med. Alicja Kurnatowska).
W 1962 r. przy Zakładzie powołano Ambulatorium Konsultacyjne dla osób z chorobami pasożytniczymi i grzybicami, które przekształcono w 1983 r. w Ośrodek Leczenia Chorób Pasożytniczych i Grzybic (kierownik prof. dr hab. n. med. Alicja Kurnatowska).
W roku 1991 w wyniku reorganizacji Uczelni utworzono Katedrę Biologii i Parazytologii Lekarskiej w skład której weszły: Zakład Biologii i Parazytologii Lekarskiej (kierownik prof. dr hab. n. med. Alicja Kurnatowska, po odejściu na emeryturę prof. zw. k. n. med. Rościsława Kadłubowskiego, który pozostał w gronie konsultantów), Ośrodek Leczenia Chorób Pasożytniczych i Grzybic (od 1996 r. kierownikiem został dr hab. n. med. Piotr Kurnatowski), Dydaktyczna Pracownia Biologii z Genetyką i Parazytologią (powołana w 1983 r. dla potrzeb Oddziału Analityki Medycznej, kierownik doc. dr hab. n. farm. Marian Grzywacz, od 1989 r. kierownik – dr n. przyr. Jacek Szkudliński).
W roku akademickim 1993/94 wprowadzono „Parazytologię z mikologią lekarską” jako samodzielny przedmiot dla studentów III roku Wydziału Lekarskiego i Oddziału Stomatologicznego, także dla Oddziału Analityki Medycznej Wydziału Farmacji, oraz od roku 1996/97 – Oddziału Zdrowia Publicznego (przekształconego z Oddziału Higieny i Profilaktyki Medycznej utworzonego w 1994/95; dla studentów tego Oddziału prowadzono także zajęcia z Biologii ogólnej (I r.) i z Ekologii z sozologią (II r.).
1 października 2002 r. rozpoczął działalność Uniwersytet Medyczny w Łodzi utworzony z połączenia: Akademii Medycznej oraz Wojskowej Akademii Medycznej. W nowopowstałej Uczelni powołano Katedrę Biologii i Genetyki Medycznej – kierownik prof. dr hab. n. med. Piotr Kurnatowski, w skład której weszły:
– Zakład Biologii i Parazytologii Lekarskiej, kierownik prof. dr hab. n. med. Piotr Kurnatowski;
– Zakład Diagnostyki i leczenia Chorób Pasożytniczych i Grzybic (na bazie Ośrodka Leczenia Chorób Pasożytniczych i Grzybic), kierownik prof. dr hab. n. med. Jolanta Kwaśniewska;
– Zakład Biologii i Genetyki Medycznej, kierownik dr hab. n. med., prof. UM Tomasz Ferenc;
– Zakład Genetyki Medycznej, kierownik prof. dr hab. n. med. Bogdan Kałużewski.
W grudniu 2002 r. Zakład Biologii i Parazytologii Lekarskiej oraz Zakład Diagnostyki i Leczenia Chorób Pasożytniczych i Grzybic zostały przeniesione do budynków przy pl. Hallera 1. Prof. dr hab. n. med. Alicja Kurnatowska w 2002 r. uzyskała emeryturę, lecz nadal uczestniczyła w pracach naukowych i lekarskich Katedry, a w 2008 r. zakończyła pracę zawodową.
Katedra Biologii i Genetyki Medycznej funkcjonowała do końca roku akademickiego 2009/10, a w 2010/11 nastąpiło ponowne ustanowienie Katedry Biologii i Parazytologii Lekarskiej obejmującej:
– Zakład Biologii i Parazytologii Lekarskiej, kierownik prof. dr hab. n. med. Piotr Kurnatowski;
– Zakład Diagnostyki i Leczenia Chorób Pasożytniczych i Grzybic, kierownik prof. dr hab. n. med. Jolanta Kwaśniewska do roku 2012 – przejście na emeryturę; następnie kierownikiem została dr hab. n. biol. Joanna Błaszkowska, prof. UM.
1 września 2017 r. kierownikiem Zakładu, a po przejściu prof. dr hab. n. med. Piotra Kurnatowskiego na emeryturę, od 1 kwietnia 2018 r. także Kierownikiem Katedry Biologii i Parazytologii Lekarskiej, została prof. dr hab. n. med. Ewa Brzeziańska-Lasota (dotychczasowy kierownik Zakładu Molekularnych Podstaw Medycyny). W roku akademickim 2017/2018, po połączeniu Zakładu Biologii i Parazytologii Lekarskiej i Zakładu Molekularnych Podstaw Medycyny został utworzony Zakład Biomedycyny i Genetyki. Siedzibą Zakładu zostały pomieszczenia w budynku C5 przy ul. Pomorskiej 251, na terenie należącym do Centrum Kliniczno – Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego. Natomiast Zakład Diagnostyki i Leczenia Chorób Pasożytniczych i Grzybic, po połączeniu z Zakładem Biologii Środowiskowej Katedry Nauk Podstawowych i Przedklinicznych Wydziału Wojskowo – Lekarskiego UM, uzyskał siedzibę w jego pomieszczeniach przy ul. Żeligowskiego 7/9 jako Zakład Biologii i Parazytologii. Kierownikiem Zakładu do marca 2020 r. była dr hab. n. biol. Joanna Błaszkowska, prof. UM, a po Jej przejściu na emeryturę na to stanowisko została powołana dr n. biol. Katarzyna Góralska.
29 marca 2018 r. nastąpiło przeniesienie Zakładu Mikrobiologii i Laboratoryjnej Immunologii Medycznej z Międzywydziałowej Katedry Immunologii Klinicznej i Mikrobiologii Wydziału Lekarskiego do Katedry Biologii i Parazytologii Lekarskiej Wydziału Lekarskiego, która od 24 kwietnia 2018r. uzyskała nazwę Katedry Biologii i Mikrobiologii Medycznej Wydziału Lekarskiego UM. Od dnia 1 października 2018 r. kierownikiem Zakładu Mikrobiologii i Laboratoryjnej Immunologii Medycznej została dr hab. n. med. Dorota Pastuszak-Lewandoska, zastępująca na tym stanowisku prof. dr hab. n. med. Janinę Łucję Grzegorczyk, która przeszła na emeryturę.
We wrześniu 2022r. Zakład Biomedycyny i Genetyki dołączył do nowo otwartego kompleksu – Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych (MOLecoLAB), współtworząc moduł Laboratorium Skuteczności i Bezpieczeństwa Leków, którego kierownikiem został prof. dr hab. n.med. Ireneusz Majsterek. W laboratoriach MOLecoLAB będą prowadzone prace badawczo-rozwojowe, skupiające się m.in. na projektowaniu innowacyjnych produktów i usług diagnostyczno-terapeutycznych, a także realizowaniu współpracy z przemysłem na poziomie krajowym i międzynarodowym – we współpracy z ulokowanym po sąsiedzku inkubatorem przedsiębiorczości MediHUB. Siedzibę Zakładu tworzą obecnie pomieszczenia zlokalizowane w budynku A6, na pierwszym piętrze, przy ul. Mazowieckiej 5.